Zobacz wszytkie serwisy JOE.pl
blogiblog4u.pl blogiblogasek.pl katalog stronwjo.pl avataryavatary.ork.pl czcionkiczcionki.joe.pl aliasydai.pl, ork.pl, j6.pl tapety tapety.joe.pl obrazkiobrazki na NK
Online: ---
zdrowie i choroby nieruchomości na mapie
Jak działa i co może laser do rur

Porady techniczno domowe

:: poradydomowe ::

Jak działa i co może laser do rur

Dzień dobry, dzisiaj chce opowiedzieć o nietypowym urządzenie pomiarowe.    Wczoraj miałem szansę zobaczyć na żywo i zapoznać się z możliwościami lasera rurowego. Prawdą jest, że wiele nowych i starych a modernizowanych obecnie sieci wodociągowych i kanalizacyjnych w całej Polsce, jest wdrążąne z pomocą  niwelatorów rurowych min.  Topcon TP-L4A. W praktyce możemy się spotkać z wieloma określeniami np..

laser liniowy, laser rurowy, niwelator liniowy czy niwelator rurowy. Generalnie chodzi o to samo urządzenie występujące zawsze w postaci okrągłego walca z nóżkami, emitujące jedną wiązkę lasera czerwonego lub zielonego.    Niwelatory te są niezwykle precyzyjne, byłem w szoku, kiedy na wyświetlaczu TP-L4B ujrzałem trzy miejsca po przecinku. http://blacha.tripod.com/

Lasery liniowe ustalają automatycznie kierunek i spadek góra i dół i gwarantują bardzo szybszą realizację prac przy zachowaniu wysokiej dokładności, co przekłada się na namacalne podwyższenie wydajności pracy ekipy. Zarabiają na tym wykonawca jak również mieszkańcy w okolicy budowy, dla których wszelkie prace remontowe są zawsze utrapieniem.    Następną sprawą jest wodoszczelność i pyłoszczelność lasera rurowego Topcon TP.

Oznaczenie IPX7 informuje, że laser jest w 100% odporny na kurz i pył  - pierwsza cyfra, druga cyfra - to odporność na chwilowe zanurzenie na głębokości od 15-100cm w czasie nie dłuższym niż 30 min. Czyli jak zaleje studzienkę z niwelatorem to można spokojnie wejść, wydostać niwelator i dalej nim pracować. Jak się zabrudzi błotem to pod kran umyć i można dalej pracować.   

Wracając do pracy na rurach i kanalizacji, praca ta staje się prostsza i niebywale dokładniejsza. Prędkość i precyzja pomiarów sprawia,że robota przyspiesza dostrzegalnie, to opinia firm, które wcześniej stosowały niwelatory obrotowe lub optyczne.

Zamiast 2-3 osób wystarcza jedna do nastawienia i ochraniania bo laser nie jest tani, trzeba mieć na niego oko. Odpadają  również nadzwyczaj kosztowne poprawki. Panel podczas regulowania parametrów jest podświetlony, więc można bez problemu nastawiać parametry w ciemnych studzienkach.    Praca sprzętem jest niezwykle prosta, wręcz banalna. Na szkoleniu po powierzchownej prezentacji naszą reakcją było stwierdzenie „ i to już wszystko?”. 

Tak wystarczy, że na jednym końcu rury starannie w jej środku ustawi się laser rurowy TP-L4B. Jeżeli średnica rury jest większa niż średnica niwelatora, używa się specjalne nóżki, które po wkręceniu w korpus instrumentu pozycjonują go bezbłędnie w średnicy rury. Nóżki te mają oznaczenia średnic. http://blacha.beep.com/

W drugi koniec rury wstawia się tarczkę celowniczą. Tarczka jest nastawna z podziałką zależnie od wykorzystanych nóżek – czyli średnicy rury. W jej środkowy punkt pada wiązka lasera.  Lasery rurowe są w dwóch wersjach bez model TP-L4B i z autodopasowaniem  – model droższy TP-L4A (tarczka ma po bokach dwie aluminiowe belki ułatwiające automatyczne dopasowanie). Na pilocie wciskamy przycisk i po parunastu sekundach punkt lasera jest w środku tarczki.

Teraz wystarczy, aby ekipa układająca rury nastawiała wysokość rury tak, by punkt lasera trafił w środek celu. W praktyce można ustawiać laser również na rurze, ale wtedy jest ryzyko, że może nam się przesunąć lub ześlizgnąć i upaść – trzeba uważać.    Jeszcze parę parametrów: zasięg skuteczny to około 150 metrów, czyli starczy w zupełności w praktyce wstawiamy do kolejnej studzienki i dalej układamy rury. Dokładność to 2,4 mm na 50 metrach, no i 5 lat gwarancji.To tyle pozdrawiam Rafał

 


Głosuj (0)
domtechniczny24 13:59:47 28/12/2016 [Powrót] Komentuj